Drukuj
Kategoria: Aktualności
Komunikat Starosty Tucholskiego

Informacje i komunikaty od służb i inspekcji z terenu powiatu tucholskiego:

 

Komunikat Starosty Tucholskiego po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego  odbytego w dniu 17 listopada 2021 r.

 

Przekazuję następujące informacje i komunikaty od służb i inspekcji z terenu powiatu tucholskiego:

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi:

 W związku z trwającą epidemią zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i gwałtownym wzrostem zachorowań COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo epidemiologiczne mieszkańców Powiatu Tucholskiego, przypomina o obowiązku przestrzegania ograniczeń, nakazów i zakazów uregulowanych w przepisach prawa.

Nie rekomenduje się:

organizowania imprez kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych i zaleca się powściągliwość w organizowaniu innych uroczystości i spotkań, gdyż związane jest to z gromadzeniem się ludności w jednym miejscu, co niesie za sobą zwiększone ryzyko szerzenia się zakażeń.

Stosowanie osłony na usta i nos w postaci maseczki w przestrzeni publicznej, w pomieszczeniach zamkniętych tj. w obiektach użyteczności publicznej, sklepach, restauracjach, środkach komunikacji itp. jest obowiązkowe, a konieczne spotkania, zebrania i inne kontakty społeczne w pomieszczeniach powinny odbywać się w reżimie sanitarnym.

Zaszczepienie się przeciwko COVID-19  jest jedynym, słusznym i odpowiedzialnym działaniem.

 

Komenda Powiatowa Policji w Tucholi:

Sprzedajesz coś poprzez stronę OLX lub inny portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możecie stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi

 Sezon grzewczy 2021/2022

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń lub instalacji grzewczych. W tym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest to gaz niewidoczny oraz nie mający smaku, ani zapachu.

Kampania społeczna

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Główne przekazy tegorocznej kampanii

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji.
  6. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
  7. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

Zainstaluj czujkę tlenku węgla.

Gaz jest paliwem wygodnym, czystym, ale może też być niebezpieczny!

 Nieszczelności w instalacji gazowej lub zaworze butli są bardzo trudne do wykrycia, szczególnie w przypadku gazów bezwonnych, a do takich należy propan-butan. Wypływającego z instalacji lub urządzeń gazu nie sposób dostrzec gołym okiem, tymczasem może on zgromadzić się w takiej ilości, że powstanie mieszanina wybuchowa z powietrzem. Eksplozję takiej mieszanki może spowodować praktycznie każde źródło energii, np. płomień zapałki, iskra w kontakcie elektrycznym, telefonie lub agregacie lodówki, iskra krzesana, a nawet wyładowanie elektryczności statycznej.

Gaz płynny jest mieszaniną propanu z butanem w proporcjach zależnych od pory roku. W okresie letnim sprzedawane są mieszaniny bogatsze w butan, a w okresie zimowym bogatsze w propan. Mieszanina o przeciętnym składzie jest zawsze cięższa od powietrza i opada w dół. Jest to gaz, który pełza przy podłodze i wkrada się we wszystkie zakamarki, wgłębienia oraz otwory kanalizacyjne stanowiąc w ten sposób bardzo duże zagrożenie. Przebywając w pomieszczeniu, w którym ulotnił się gaz płynny możemy nieświadomie spowodować jego wybuch. Gaz propan-butan do gospodarstw domowych dostarczany jest w butlach stalowych z zaworem odcinającym. Zasilanie urządzeń gazowych odbywa się tylko poprzez zastosowanie reduktorów ciśnienia.

  

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tucholi

 Wirus ASF

 Przypominamy o stosowaniu się do podstawowych zasad bioasekuracji, które zapewnią ochronę gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń ASF:

 1. Do pomieszczenia ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami.

2. Do pracy ze zwierzętami używaj oddzielnego stroju o pozostawiaj go w chlewni.

3. Pamiętaj o utrzymaniu pomieszczeń w czystości oraz dezynfekcji.

4. Nie karm świń odpadami kuchennymi.

5. Zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami.

6. Obserwuj stan zdrowia świń – o wszelakich niepokojących objawach natychmiast powiadom lekarza weterynarii.

Przypominamy również o konieczności powiadomienia odpowiednich służb o znalezieniu padłego dzika. 

Masz pytania skontaktuj się z  

Powiatową Inspekcją Weterynaryjną w Tucholi:

 ul. Kopernika 2, 89-500 Tuchola

 tel. 523363075

fax 523363075

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wirus zjadliwej grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii 16 listopada 2021 r. wydała rozporządzenie, które ustanawia obszar powiatu tucholskiego szczególnie narażony na ryzyko wprowadzenia wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków do gospodarstw („obszary wysokiego ryzyka”).

Na obszarze powiatu tucholskiego nakazuje się m.in.:

Na obszarze powiatu tucholskiego zakazuje się: