Ostrożni na drogach

Podczas prac Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku podniesiony został problem niebezpieczeństw występujących na nowych i wyremontowanych odcinkach dróg na terenie naszego powiatu. Dobra nawierzchnia skłania część kierowców do nadmiernie szybkiej i przez to niebezpiecznej jazdy.

Paradoksalnie nowa równa i gładka nawierzchnia jest znacznie bardziej śliska od starszych wyjeżdżonych już jezdni. Spowodowane jest to tym, że w przypadku nowych nawierzchni kruszywo, które jest otoczone bitumem, nie jest dostatecznie wytarte, stąd też szorstkość nawierzchni nie jest maksymalna. W początkowej fazie eksploatacji z nowej nawierzchni wydziela się parafina i inne związki chemiczne, które zmniejszają przyczepność kół do nawierzchni, głównie w okresie zimowym. Zjawisko to może występować nawet do dwóch lat od ułożenia asfaltu.

Jak pokazują statystyki policyjne, połączenie tych dwóch czynników skutkuje wzrostowi ilości zdarzeń drogowych notowanych na nowopowstałych i wyremontowanych odcinkach dróg powiatowych.

Zwarzywszy, że w ostatnim okresie, aż 150 km dróg powiatowych otrzymało nową nawierzchnię apelujemy do państwa o ostrożną i rozważną jazdę na nowych odcinakach dróg.