Ognisko ptasiej grypy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tucholi wykrył na fermie gęsi w gminie Kęsowo ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Starosta Tucholski Michał Mróz oraz Wójt Gminy Kęsowo Radosław Januszewski zwołali  w dniu 7 stycznia 2022 r. posiedzenie Powiatowego i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu skoordynowania działań służb i jednostek samorządu terytorialnego, biorących udział w akcji likwidowania ogniska, zabezpieczania i oznakowania terenu oraz dróg.

Ognisko wykryto na fermie liczącej ok. 2 tysiące gęsi. Ich właściciel zgłosił służbom weterynaryjnym, że w ciągu doby padło mu ponad kilkadziesiąt ptaków. Badania potwierdziły, że przyczyną jest wysoce zjadliwa ptasia grypa.

Po potwierdzeniu wystąpienia ognista ptasiej grypy na terenie fermy rozłożono maty dezynfekcyjne oraz oznakowano teren. Specjalistyczna firma zlikwidowała ognisko ptasiej grypy i wywiozła materiał do utylizacji. Obszar ten został także zdezynfekowany.

Działania pod kątem wykrycia, zlikwidowania ogniska ptasiej grypy i dalsze działania, wdrażanie stosownych procedur oraz wszelkie informacje z tym związane są udzielane są przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tucholi. Numer kontaktowy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Tucholi to 523363075.