Skip to main content
Wykorzystaj bon turystyczny w długi weekend

Wykorzystaj bon turystyczny w długi weekend

Zbliżający się długi weekend to dobry moment na wyjazd z dzieckiem do urokliwych miejsc w kraju czy też do skorzystania z pobliskich atrakcji turystycznych.  To także okazja, by zapłacić bonem turystycznym za wypoczynek z dziećmi. Płacić nim można tylko do końca marca 2023 r.

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 28 tys. podmiotów turystycznych w Polsce. Rodzice mogą zapłacić bonem na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Opłacą nim także jednodniową wycieczkę bez noclegu pod warunkiem, że w ramach wycieczki jej organizator turystyczny oferuje co najmniej dwie różne usługi. Mogą to być np. przejazd autokarem i zwiedzanie muzeum, rejs statkiem, zajęcia rekreacyjne, a także wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Bon może być wykorzystany na opłacenie zimowiska, albo wyjazdu w ramach tzw. zielonej szkoły - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego do tej pory aktywowali prawie 197 tys. bonów turystycznych.  Za wypoczynek swoich dzieci przy ich pomocy wydali niemal 149 mln zł.  W naszym regionie na aktywację czeka jeszcze 28,7 tys. bonów. Do wykorzystania, choćby częściowego w bonach pozostało ponad 40 mln zł. W całym kraju rodzicie uruchomili do tej pory około 3,7 mln bonów. Płatności nimi przekroczyły kwotę 2,8 mld zł.

Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 +  w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania przyznanego limitu.  Przyznany jest w formie elektronicznej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.