Skip to main content
Rodzicu czy złożyłeś już wniosek 500+?

Rodzicu czy złożyłeś już wniosek 500+?

1 lutego ruszył nabór wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy. Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na telefony komórkowe lub tablety.

ZUS już zaczął przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres, trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Przypominamy, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Żeby je otrzymać trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie. Do dyspozycji rodzice mają kilka kanałów: aplikację mZUS, portal PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Dzięki aplikacji mZUS można szybciej wypełnić wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500+ i wysłać go korzystając z tabletu lub smartfona. Jeśli złożony był  do ZUS-u wniosek na poprzedni okres świadczeniowy to na jego podstawie można utworzyć nowy wniosek. Wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. Podobnie jest w PUE ZUS, jeżeli tworzymy wniosek, a dzieci zgłoszone są do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to w kreatorze możemy automatycznie pobrać ich dane. Dzięki temu szybciej i bez błędów można wypełnić wniosek.

By nie mieć przerwy w wypłacie świadczenia, wniosek o 500+ należy  złożyć do 30 kwietnia. Jeśli kompletny wniosek wpłynie do ZUS w najpóźniej w kwietniu i będzie prawidłowo wypełniony, to rodzic otrzyma pierwsze świadczenie za nowy okres jeszcze w czerwcu.