Program Czyste Powietrze

Szczegółowe informacje na temat programu na stronie

czystepowietrze.gov.plUważaj na nieuczciwych wykonawców

Żadna z instytucji obsługujących program „Czyste Powietrze” – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarko Wodnej, wojewódzkie fundusze, gminy, wybrane banki – nie promuje i nie poleca konkretnych firm, usług, urządzeń.

Sprawdź ofertę na swoje nowe źródło ciepła!

Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu  „Czyste Powietrze”. Płacicie Państwo za zakup i montaż nowego źródła ciepła np. pompy ciepła – i refinansujecie zrealizowane zadanie z przyznanej i należnej Wam dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”!

Film promocyjny

W dalszej części artykułu przedstawiamy film promocyjny programu "Czyste powietrze".

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert

W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” informujemy, iż Beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowalne w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko. Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów z wykonawcami.

Akademia Czystego Powietrza 2023

20 kwietnia 2023 r.  o godz. 10:00 odbędzie się czwarte spotkanie w formule online poświęcone zasadom programu „Czyste Powietrze”. 4. webinar skierowany jest do potencjalnych Beneficjentów programu oraz wszystkich, którzy mogą być pomocni Wnioskodawcom w przygotowaniu się do inwestycji.

Ogłoszenie o zmianie programu priorytetowego „Czyste Powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (dalej: „WFOŚiGW”) ogłasza, że od dnia 3 stycznia 2023 r. wchodzi w życie zmiana programu priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: „Program”).

Ogłoszenie o zmianie programu priorytetowego „Czyste powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (dalej: „WFOŚiGW”) ogłasza, że od dnia 15 lipca 2022 r. ulegnie zmianie program priorytetowy „Czyste Powietrze” (dalej: „Program”).  Zmiana umożliwi Beneficjentom uprawnionym do podwyższonego lub  najwyższego poziomu dofinansowania otrzymanie prefinansowania przedsięwzięcia (wypłaty części kwoty dotacji w formie zaliczki). 

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. (dalej: „WFOŚiGW”) ogłasza, że od dnia 15 lipca 2022 r. ulegnie zmianie program priorytetowy „Czyste Powietrze” (dalej: „Program”). Zmiana umożliwi Beneficjentom uprawnionym do podwyższonego lub  najwyższego poziomu dofinansowania otrzymanie prefinansowania przedsięwzięcia (wypłaty części kwoty dotacji w formie zaliczki).

„Czyste Powietrze”

Wójt Gminy Kęsowo zaprasza Mieszkańców naszej Gminy – właścicieli domów jednorodzinnych, na webinarium dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, na którym zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieca na nowoczesne źródło ciepła spełniające wymogi ekoprojektu. Spotkanie odbędzie się w formie online 10 maja 2022 r. o godz. 12.00. 

„Czyste Powietrze”

Wójt Gminy Kęsowo zaprasza Mieszkańców naszej Gminy – właścicieli domów jednorodzinnych, na webinarium dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, na którym zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieca na nowoczesne źródło ciepła spełniające wymogi ekoprojektu. Spotkanie odbędzie się w formie online 23 marca 2022 r. o godz. 12.00. 

Ważna informacja w związku z programem „Czyste Powietrze”!

W związku z licznymi informacjami o pojawiających się kontaktach telefonicznych stanowiących rodzaj aktywnej sprzedaży usług w związku z programem „Czyste Powietrze” informujemy, że nie są to działania inicjowane przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Toruniu, ani za zgodą i konsultacją z nami.

Szkolenie on-line pn. „Najnowsze zmiany w Programie Czyste Powietrze”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu serdecznie zapraszają na szkolenie on-line pn. „Najnowsze zmiany w Programie Czyste Powietrze”, które zaplanowane jest na 8.02.2022 r. o godz. 10:00.

Film promujący program "Czyste Powietrze"

W dalszej części artykuły przedstawiamy film promujący program "Czyste Powietrze"

Ogłoszenie o naborze wniosków dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania  w ramach części 3 programu priorytetowego „Czyste Powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (dalej: WFOŚiGW) ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. rozpoczęty zostanie nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania w oparciu o:

„Czyste Powietrze”

Wójt Gminy Kęsowo zaprasza Mieszkańców naszej Gminy – właścicieli domów jednorodzinnych, na webinarium dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, na którym zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieca na nowoczesne źródło ciepła spełniające wymogi ekoprojektu. Spotkanie odbędzie się w formie online 17 grudnia 2021 r. o godz. 12.00. 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu  prosimy o przekazanie swoich adresów mailowych na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 16 grudnia 2021 r. do godz. 1400.

Na podane adresy otrzymają Państwo link pozwalający na wzięcie udziału w webinarium. Linki do webinarium zostanie wysłany 30 minut przed rozpoczęciem spotkania.

Rola ekodoradcy w programie „Czyste Powietrze”

Zaproszenie na siódme webinarium z cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza, które odbędzie się  25 listopada 2021 roku, o godzinie 1000 (wymagana wcześniejsza rejestracja).

Ekologiczny Festiwal Jesienny

6 listopada 2021 roku w kęsowskim domu kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Trzy lata Czystego Powietrza. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło podczas Ekologicznego Festiwalu Jesiennego. Konkurs zorganizowany został przez pracowników Urzędu Gminy w Kęsowie, świetlicy wiejskiej w Kęsowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kęsowie. Konkurs miał na celu promowanie Programu Czyste Powietrze.

Wnioski o dofinansowanie i płatność w programie „Czyste Powietrze” – jak zaplanować i rozliczyć inwestycję?

Zaproszenie na siódme webinarium z cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza, które odbędzie się  28 października 2021 roku, o godzinie 1000 (wymagana wcześniejsza rejestracja).

Link do rejestracji na webinarium nr 7:

https://app.livestorm.co/transmisjalive/wnioski-o-dofinansowanie-i-platnosc-w-programie-czyste-powietrze

Konkurs plastyczny "Trzy lata Czystego Powietrza"

Celem konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych w zakresie poprawy jakości powietrza, w tym ograniczenia niskiej emisji, poprawy efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Tematyka konkursu i jego forma wpisuje się w działania Gminy Kęsowo na rzecz propagowania programu Czyste Powietrze.

Kredyt Czyste Powietrze

Zaproszenie na drugie webinarium z cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza – 23.09.2021, godzina 10:00 (wymagana rejestracja).

„Czyste Powietrze”

Wójt Gminy Kęsowo zaprasza Mieszkańców naszej Gminy – właścicieli domów jednorodzinnych, na webinarium dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, na którym zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieca na nowoczesne źródło ciepła spełniające wymogi ekoprojektu. Spotkanie odbędzie się w formie online 1 września 2021 r. o godz. 13.00. 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu  prosimy o przekazanie swoich adresów mailowych na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 27 sierpnia 2021 r. do godz. 1400.

Na podane adresy otrzymają Państwo link pozwalający na wzięcie udziału w webinarium. Linki do webinarium zostanie wysłany 30 minut przed rozpoczęciem spotkania.

Od 1 lipca 2021r. zmiany w programie „Czyste powietrze”

Tylko do końca bieżącego roku możliwe jest otrzymanie dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze” na wymianę starych kopciuchów na kocioł na paliwo stałe.

„Czyste Powietrze”

Wójt Gminy Kęsowo zaprasza Mieszkańców naszej Gminy – właścicieli domów jednorodzinnych, na webinarium dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, na którym zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące możliwości dofinansowania wymiany pieca na nowoczesne źródło ciepła spełniające wymogi ekoprojektu. Spotkanie odbędzie się w formie online 29 czerwca 2021 r. o godz. 13.00. 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu  prosimy o przekazanie swoich adresów mailowych na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 28 czerwca 2021 r. do godz. 1400.

Na podane adresy otrzymają Państwo link pozwalający na wzięcie udziału w webinarium. Linki do webinarium zostanie wysłany 30 minut przed rozpoczęciem spotkania.

"Wszystko o programie Czyste Powietrze”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie serdecznie zaprasza do uczestnictwa w szkoleniu on-line pn.  "Wszystko o programie Czyste Powietrze”, które zaplanowane jest na 7.06.2021r, o godz. 10:00.

Wszystko o programie Czyste Powietrze

WSOŚiGW w Toruniu prowadzi cykliczne webinaria pt. Wszystko o programie Czyste Powietrze. Ze szkoleń mogą korzystać również osoby fizyczne zainteresowane Programem. Szkolenia prowadzone są codziennie, a tematy są powtarzane cotygodniowo lub co dwa tygodnie w przypadku szkoleń czwartkowych.

 

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłow na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększa domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Spotkanie odbędzie się w dniu 14 grudnia 2018 r. (piątek) o godzinie 17:00 w świetlicy wiejskiej w Żalnie. 

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgode na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Dotacje i pożyczki będą udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Maksymalna kwota dotacji

Korzystając z programu zyskujesz zwrot częsci poniesionych kosztów.
Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł.
Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł., dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formacie pożyczki.

Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

Program przewiduje dofinansowania m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Terminy:

Realizacja programu: lata 2018-2029 r.
Podpisywanie umów do: 31.12.2027 r.
Zakończenie wszystkich prac objętych umowa do: 30.06.2029 r.

Warunek podstawowy:

Dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu
Dla budynków nowo budowanych: zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.

 

oze zalno

Wójt Gminy Kęsowo oraz Fundacja GlobalECO zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania wysokości nawet 90% na:
- ocieplanie budynków jednorodzinnych, wymianę stolarki okiennej
- wymianę lub montaż urządzeń grzewczych (kotłów oraz pomp ciepła)

Spotkanie odbędzie się w dniu 29 listopada 2018 r. (czwartek) o godzinie 19:00 Wiejskim Domu Kultury w Kęsowie. 


Istnieje możliwość uzyskania preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie wkładu własnego oraz na instalacje OZE (fotowoltaika, kolektory słoneczne).

Możesz skorzystać z dofinansowania bez udziału własnych środków!

Fundacja oferuje pomoc mieszkańcom w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie, wykonaniu projektów instalacji, przeprowadzeniu audytu energetycznego budynków, odbioru technicznego instalacji, aż po audyt powykonawczy.

Podczas spotkania omówione zostaną aspekty techniczne wykonania takich instalacji oraz warunki uczestnictwa w programie.

Program „Czyste powietrze”, realizowany jest przez Ministerstwo Ochrony Środowiska przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Więcej informacji znajduję się na stronie:
czystepowietrze.pomorskie.pl 

Kontakt do fundacji:
Telefon: (+48) 792 740 380, (+48) 58 380 75 75
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.