Drukuj
zabierz Unijny Certyfikat COVID i podróżuj bezpiecznie samolotem

Dni są coraz cieplejsze, a wakacje tuż, tuż. Zapewne wielu z Was planuje już swoją wakacyjną podróż. A czy wybrałeś już środek transportu? Urząd Lotnictwa Cywilnego w swojej nowej ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje” zachęca do korzystania z transportu lotniczego. Według ekspertów jest to najbezpieczniejszy transport w czasie pandemii COVID-19. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

 

Kampania informacyjna zachętą do korzystania z linii lotniczych

Epidemia COVID-19 postawiła przed lotnictwem nowe wyzwania. Przewoźnicy oraz porty lotnicze wypracowały rozwiązania, które  zmniejszają ryzyko epidemiologiczne. Głównym celem kampanii informacyjnej „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje” jest zachęta pasażerów do korzystania z transportu lotniczego.

Branża lotnicza bardzo szybko opracowała i wdrożyła nowe, skuteczne procedury, które zapewnią osobom podróżującym w pandemii bezpieczeństwo na wszystkich etapach podróży –  od przybycia na lotnisko, poprzez oczekiwanie w terminalu pasażerskim i lot na pokładzie samolotu. Spotkało się to z akceptacją ze strony pasażerów – w 2020 r. blisko 70 proc. z nich pozytywnie oceniło procedury bezpieczeństwa sanitarnego na polskich lotniskach i w samolotach. Ale czy podróże samolotem są bezpieczne? Zobacz co prezentują badania.

Według ekspertów samolot to najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii

Przedstawiciele sektora lotniczego uważnie analizowali wpływ COVID-19 na lotnictwo. Sprawdzali także możliwość zapewniania pasażerom najwyższego poziomu bezpieczeństwa, również epidemicznego.

Kluczowe znaczenie miały prowadzone przez naukowców z całego świata badania dotyczące ryzyka zakażenia się koronawirusem podczas podróży lotniczej. Od początku pandemii eksperci są jednak zgodni, że samolot pozostaje zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu również pod tym względem.

Na pokładzie samolotu powietrze wymieniane jest nawet 30 razy na godzinę i jednocześnie filtrowane z ponad 99,99 proc. wszystkich cząstek, w tym wirusów. To sprawia, że ryzyko zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu jest znacznie niższe niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze, czy restauracji.

Unijny Certyfikat COVID – pewność co do zasad podróżowania za granicę

Przedstawiciele branży transportu lotniczego rozumieją, że podróżni obawiają się niepewności dotyczącej procedur i restrykcji –  przede wszystkim nagłego objęcia kwarantanną. Dlatego jednym z kluczowych przekazów kampanii jest uruchomienie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC). Dzięki nim będzie można bezpieczne i swobodnie podróżować pomiędzy państwami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Te certyfikaty dadzą pasażerom pewność co do zasad podróżowania za granicę.

Akcja informacyjna „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje” zaplanowana jest na sezon wakacyjny 2021, a jej działania obejmą outdoor, kampanię w Internecie i w mediach społecznościowych.

Partnerami kampanii informacyjnej są: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Kampanię wspierają Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Więcej informacji dotyczących Unijnego Certyfikatu COVID: www.gov.pl/certyfikat